Cukiernicze podróże

06.08

2018

Cukiernicze podróże

Dziś zabierzemy Was w cukierniczą podróż po zakątkach świata. Jeśli jesteś kulinarnym globtroterem, to ten wpis odkryje przed Tobą pełne wyśmienitego smaku punkty na mapie. Dowiedz się, co króluje wśród deserów na poszczególnych kontynentach. Zapraszamy do lektury!

Crème brûlée – czy na pewno z Francji?

Z tym deserem jest podobnie jak z Fryderykiem Chopinem – więcej niż jeden kraj chce mieć go na własność. Hiszpania, Francja oraz Wielka Brytania prześcigają się w tworzeniu argumentów, że to w ich państwie powstała receptura na jedno z najbardziej popularnych i smakowitych słodkości świata – crème brûlée. I chociaż pierwsze przesłanki o deserze pochodzą z książki kucharskiej Françoisa Massialota, to ten „przypalony krem” jak zwykło się o nim mówić, wykazuje wiele podobieństw z cymesami z innych krajów. Nieważne jednak skąd, ważne, że jednak!

Klasyczny przepis na crème brûlée opiera się na kremie powstałym z jajek, śmietanki kremówki, wanilii oraz białego cukru. Oczywiście kropką nad „i” tego deseru jest podpalany wierzch, który karmelizuje ziarenka cukru. Karmelizowana skorupka i gęsty słodki krem stanowią idealną, rozpieszczającą podniebienie parę.

Indie - Gulab jamun

Sztandarowym produktem cukierniczym w Indiach jest gulab jamun. Są to kulki z masy mlecznej podobne do pączków. Ten przysmak jest smażony na głębokim oleju. Tuż po usmażeniu dla polepszenia smaku, zamacza się je w gorącym syropie.

Nazwa tego deseru pochodzi połączenia perskiego słowa „gol”, co oznacza kwiat oraz „āb” rozumiane jako woda. Drugi wyraz „jamun” lub też „jaman” odnosi się do indyjskiego owocu „Syzygium cumini” o podobnym kształcie i wielkości.

Brazylia – Brigadeiros

Przydomek brazylijskiego polityka i żołnierza, Eduarda Gomes’a, stał się nazwą dla tych mleczno-czekoladowych słodkości. Brigadeiros są przysmakiem, który w mig zaspokaja potrzebę podwyższenia cukru we krwi. Ich intensywnie czekoladowy smak sprawdza się doskonale jako słodka przekąska podczas przyjęć. Przepis na nie jest naprawdę bardzo prosty a liczba składników niewielka. Wystarczy mieć w domu puszkę mleka skondensowanego, masło, kakao oraz czekoladę.

Malvapoeding. Ciasto z Południowej Afryki

Ten deser występuje niemalże w każdej restauracji południowej Afryki pod postacią puddingu. Głównym składnikiem przepisu jest dżem morelowy. Nazwa przysmaku pochodzi od wina Malvasia, które to podawano zazwyczaj wraz z Malvapoedingiem i gałkami lodów.

Uwaga!

Produkt tylko dla osób powyżej 18 lat.

Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią

Tak
Nie