Kuchnia zero waste

27.06

2019

Kuchnia zero waste

Zero waste to sposób myślenia o środowisku i praktyka uczestniczenia w życiu Ziemi tak, by kierować się dobrem planety i marnować jak najmniej. Jak najmniej jedzenia, ubrań, rzeczy. Taka idea znajduje coraz więcej zwolenników… także kulinarnych pasjonatów. Jak może wyglądać kuchnia w stylu zero waste?

Idea zero waste

Czy wiesz, ile w Polsce rocznie marnuje się jedzenia? Otóż liczba jest zatrważająca, bo sięga 9 milionów ton żywności rocznie. W skali światowej ten niechlubny wynik jest zdecydowanie wyższy. To przykre, zwłaszcza, że miliony osób na całym świecie cierpią z powodu niedożywienia i pragnienia. Idea zero waste to zachęcanie do świadomego życia wśród innych stworzeń. Można wyszczególnić kilka zasad, sugestii, które wyróżniają ten sposób myślenia:

  •          Odmawiaj – nie przyjmuj jednorazowych ulotek lub torebek foliowych.
  •          Ograniczaj – wybieraj tylko te rzeczy, które są Ci faktycznie potrzebne.
  •          Używaj ponownie – kupuj rzeczy wielokrotnego użycia.
  •          Segreguj i przetwarzaj – coś, co z pozoru może wydawać się do wyrzucenia, można przerobić w pomysłowy sposób. Wystarczy znaleźć inspiracje w internecie.
  •          Kompostuj – odpadki organiczne zamieniaj na nawóz lub energię.

Oczywiście nie da się w całości wykorzystać wszystkiego, we wszystkim trzeba zachować umiar, by nie stało się to naszą obsesją. Jednakże można próbować ograniczać produkcję śmieci, racjonalnie podejść do kwestii żywienia, nie kupować w nadmiarze produktów, które mają krótką datę przydatności do spożycia i starać się tam, gdzie to możliwe eliminować plastik i tworzywa sztuczne. Warto zacząć małymi krokami – materiałowa torba na zakupy zamiast plastikowej. To będzie taki mały-wielki sukces!

Jak wykorzystać resztki?

Resztki warzyw – obierki, łodyżki, piętki i skórki doskonale nadają się to przygotowania bulionu warzywnego. Oczywiście nikt z nas nie dysponuje wystarczającą ilością obierek na żądanie. Można je jednak mrozić i po czasie wykorzystać do sporządzenia bulionu.

Ciekawym, choć zaskakującym pomysłem, jest przygotowanie zupy z liści rzodkiewek. Czy takie coś może być w ogóle smaczne? Oczywiście, że tak. Klucz do sukcesu tkwi w przyprawach. Zupa ponadto jest bardzo zdrowa.

Z resztek można przygotować warzywne babeczki. Taka wytrawna opcja z pewnością znajdzie zastosowanie jako przekąska na przyjęciach.