Jak dobrać przekąski na imprezy bankietowe i konferencyjne?

17.05

2019

Jak dobrać przekąski na imprezy bankietowe i konferencyjne?

Organizacja imprez konferencyjnych i bankietowych stała się dość popularna na przełomie ostatnich lat. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z tego typu usług, ponieważ jest to swoistego rodzaju innowacyjność w zarządzaniu. Na czym to polega? Przedsiębiorstwa wynajmują sale konferencyjne, w celu przeprowadzania ważnych obrad, rocznych podsumowań czy szkoleń. W zależności od budżetu i oczekiwań klienta pakiet tych usług jest zróżnicowany. Jedna część klientów wybiera jego uszczuploną wersję, polegającą najczęściej na wynajęciu sali z konferencyjnej z rzutnikiem i przerwą kawową. Druga natomiast, szczególnie kiedy ma na celu celebracje ważnych wydarzeń, takich jak jubileuszy firm decyduje się na szereg elementów takich jak impreza integracyjna, nocleg w danym hotelu, bankiety cocktailowe i wspomniane przerwy kawowe. W niniejszym artykule poruszamy kwestię przygotowania niektórych składników bankietowych pod względem kulinarnym i cukierniczym.

Przerwa kawowa

Zazwyczaj odbywa się ona w kilkunastominutowych pauzach podczas konferencji i wykładów bądź przed samym ich rozpoczęciem. Jest to bardzo ważny element. Taka przerwa powinna być nie tylko wytchnieniem dla umysłu, ale dobrą okazją do naładowania energii i rozbudzenia się. Dlatego na takich przerwach najczęściej serwowana jest kawa i słodkie przekąski. Jakiego typu mogą to być przekąski? Po pierwsze, ważne, by na stole znalazły się przynajmniej ich trzy typy. Mogą to być rogaliki, kruche ciasteczka z kremem, ciasteczka kokosowe czy mini drożdżówki. Jeśli standard miejsca, w którym odbywa się taka konferencja, jest na relatywnie wysokim poziomie, pasuje, gdy słodkie przekąski mają alternatywną formę. Muszą albo bardzo ładnie wyglądać, albo być oryginalne i niebanalne. Jeśli chodzi o napoje, oprócz kawy i herbaty, serwowana jest także woda z cytryną z dyspensera bądź woda butelkowa, a także soki.

 

Bankiet cocktailowy

Taki bankiet charakteryzuje się tym, że odbywa się na stojąco, przy tak zwanych cocktailówkach. Taka forma wydarzenia ułatwia swobodne zmienianie miejsca, a co za tym idzie, szybkie nawiązywanie nowych kontaktów i wymienianie się poglądami. Na takim spotkaniu pojawiają się lekkie alkohole jak wino bądź szampan, a także częściej można spotkać przekąski wytrwane jak np. babeczki z kruchego ciasta z łososiem i pieczarkami. Jeśli chodzi o elementy słodkie, popularne są puszyste serniki bądź ciasta z galaretką.