Czy Ty upiekłeś już makowca? Kilka słów o świątecznym cieście

19.12

2018

Czy Ty upiekłeś już makowca? Kilka słów o świątecznym cieście

Już niebawem przystroimy ozdobami świątecznymi zielone drzewko, zaczniemy oglądać się za prezentami dla naszych bliskich, wyjmiemy foremki, by piec w nich bożonarodzeniowe ciasta. Jednym z nich jest makowiec. Od zarania dziejów gości na naszych stołach. W bogatszych domach był dość częstym gościem, lecz w przeważającej większości traktowano go jako wypiek odświętny. W dzisiejszym artykule przedstawimy krótką historię makowca. Zapraszamy do lektury!

Makowiec w tradycji i kulturze

W zależności od regionu Polski, w którym się znajdujemy, to ciasto nosi różne nazwy. Możemy spotkać go jako makownik czy strucla z makiem. Wierzenia ludowe podpowiadają, że spożywanie go w tę wyjątkową noc, sprowadzi na człowieka szczęście na cały następny rok. Jeden z przesądów mówi o tym, że tarcie maku zapewnia szybkie i dobre zamążpójście. W chrześcijańskiej interpretacji mak jest symbolem płodności, urodzaju i pomyślności. Warto wspomnieć o tym, że makowiec znajduje się na „Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.

Różne odsłony maku

Makowiec jest ciastem, które możemy wykonać w kilku wariantach. Jednym z nich jest postać rolady. Podłużny placek zostaje wypełniony masą makową i zwinięty w formę wałka. Można także wykonać go w formie placka, bądź tarty, gdzie mak jest zawarty między dwoma plackami. Kolejną formą jest strudel z ciasta strudlowego, półkruchego czy kruchego. Najczęściej do wykonania makowca używa się ciasta drożdżowego.

Jak przygotować mak?

Przed roztarciem czy mieleniem mak musi zostać namoczony. Metody są dwie albo przelewamy mak gorącą wodą, albo mlekiem łaciatym i odstawiamy na jakiś czas. Możemy także umieścić go w sitku i przelać wrzątkiem. Część przepisów mówi o tym, że mak należy uprzednio ugotować. Z pewnością każdy z nas ma w swojej rodzinie recepturę doskonaloną przez następne pokolenia.

Po odpowiednim przygotowaniu trzeba przemielić mak w maszynce dwa lub więcej razy, by masa była delikatna. Można także utrzeć mak w makutrze. Makutra to ciężka gliniana misa wyposażona w żłobienia. Do masy makowej dodaje się najczęściej różne bakalie, kandyzowana skórkę pomarańczy, orzechy, a także wiśnie.  

Uwaga!

Produkt tylko dla osób powyżej 18 lat.

Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią

Tak
Nie