Kilka słów o początkach cukiernictwa

15.10

2018

Kilka słów o początkach cukiernictwa

Zastanawiałeś się może kiedyś, w jaki sposób ludzkość wpadła na to, by wprowadzić do swojego menu wyroby dowartościowujące słodki smak? Jeśli tak, to będzie okazja, by nieco zagłębić się w ten temat. W dzisiejszym artykule kilka zdań o początkach cukiernictwa. Zapraszamy do lektury!

Miodem i cukrem płynące

Już w czasach neolitu, kiedy to uprawa roślin i hodowla zwierząt były dominującymi czynnościami, zaczęto wypiekać placki zbożowe. Osiadły tryb życia umożliwił eksperymentowanie na kamiennych kuchniach. Jednak to dodawanie do placków miodu można nazwać pierwszymi cukierniczymi czynnościami.

Średniowiecze jest czasem, gdy na europejskich ziemiach gromadnie pojawiały się pasieki. W XIII wieku wypiekano miodowe kołacze, a także słynne toruńskie pierniki, do których dodawano także imbir, goździki czy cynamon.

Kolejnym przełomem jest odkrycie sekretu uprawy trzciny cukrowej. Najpierw uprawiano ją w Indiach oraz krajach leżących nad basenem Morza Śródziemnego. Do Europy przywieźli ją Arabowie około VIII w n.e. Od tej pory ten rodzaj trzciny stał się obok miodu, jednym z głównych źródeł pozyskiwania słodkiego smaku. W XVI wieku w Niemczech powstała pierwsza fabryka cukru, która pozyskiwała go z trzciny cukrowej.

W starożytnej Sparcie jednym ze słodkich specjałów był tzw. opłatek. Słodką pulpę umieszczano między rozgrzanymi żelazkami i w ten sposób otrzymywano słodką przekąskę. Podawano ją na ucztach weselnych. Ich wytwórców nazywano „opłatkowcami”.

Pierwsze szkoły cukiernicze i apteczki polskie

Pierwszą szkołą cukierniczą z prawdziwego zdarzenia była ta założona w Salerno przez Arabów. Tajniki cukiernictwa przywędrowały podobnie jak warzywa – z Włoch. To weneccy sztukmistrzowie i Ci z Salerno nauczyli ludność znad Wisły wyrafinowanych wypieków.

Gdyby kontynuować pisanie o sławie polskich słodyczy, należałoby wspomnieć o dwóch „apteczkach”. W jednej z nich znajdowały się lekarstwa, wzmacniające nalewki i inne medykamenty. Ta druga była zdecydowanie bardziej lubiana, bo i sięgano po nią w chwilach o wiele przyjemniejszych niż choroba. W niej można było znaleźć rodzynki, kandyzowane owoce, orzechy, migdały, cukier trzcinowy oraz buraczany. Jednak podczas podwieczorków i w ramach deseru to wszelkiego rodzaju konfitury nadal święciły triumfy.

Czekolada – podwaliny przemysłu cukierniczego

Ważnym odkryciem były nasiona kakaowca. Ich spotkanie z Europą było możliwe dzięki odkryciu przez Krzysztofa Kolumba Ameryki. Najpierw w XVII wieku wykorzystywano go do wytwarzania napoju, a pierwsza tabliczka czekolady powstała w XIX wieku. W 1828 roku powstała pierwsza prasa do czekolady, która zrewolucjonizowała branżę cukierniczą.

O tamtych czasów branża cukiernicza znacząco się rozwinęła. Nie sposób byłoby ogarnąć jej całej struktury i pysznych słodkości, które oferuje nam każdego dnia.

Uwaga!

Produkt tylko dla osób powyżej 18 lat.

Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią

Tak
Nie